Krasznojarszk egy város Oroszországban, a Krasznojarszki határterület közigazgatási központja, a Jenyiszej folyó partján.
Népessége: 970 000 fő (2010-es népszámlálás), ezzel Szibéria harmadik, Oroszország tizennegyedik legnagyobb városa. Fontos közlekedési csomópont. Az orosz viszonylatban élvonalban jár az alumínium előállításban, és színesfémkohászatban.
Történelme: A várost 1628-ban alapították kozákok, ekkor cölöpvár volt itt. 1822-ben kapott városi rangot. Az 1934-ben létrehozott Krasznojarszki határterület központja. A Szovjetúnió megszűnése után megkezdődött a város modernizálása, rehabilitálása.
Földrajza, éghajlata: A város területe 348 négyzetkilométer. Fő folyója a Jenyiszej. Éghajlata kontinentális. A tél hosszú, hideg a januári középhőmérséklet -15,5 °C, a mért leghidegebb hőmérséklet -52,8 °C. A nyár viszont rövid és meleg a júliusi átlag (18,7 °C) csak 2 fokkal marad el a budapestinél (20,7 °C), a mért legmelegebb hőmérséklet 36,4 °C.
A sok negatív tulajdonsága ellenére Krasznojarszkot Szibéria legszebb városaként tartják számon. Sokan nevezik a "fagyos szépségnek".
Egy a város három hídja közül.
Kilátás egy 28 emeletes toronyház tetejéről, előtérben a Metropol irodaház. Gyakori a köd, magas a páratartalom, alacsony a hőmérséklet, ezért télen 10 percnél tovább nemigen lehet megmaradni az utcán.
A Jenyiszej folyó sosem fagy be, a város hatalmas vízerőműve miatt.
Egész télen ilyen színekben pompázik a város. Itt állítják fel Oroszország legnagyobb Karácsonyfáját (36m-40m).
A város még egy síkomplexummal is büszkélkedhet.
A Krasznojarszki vasútállomás, a Transzszibériai Expressz megállóhelye.
A terület közigazgatási központja.
Panoráma a környező dombokról.